Unikátny softvér vyrobený na Slovensku

Pre začiatočníkov, softvér zjednodušene znamená programové vybavenie počítača. Teda operačný systém, ktorý spúšťate, programy ktoré používate, hry ktoré hrávate a pod. K fungovaniu potrebuje každý jeden prístroj, ktorý je zaradení v informačných technológiách, používať nejaký softvér. Pri mobiloch to sú operačné softvéry ako iOS a Android, pri počítačoch to je Windows, Linux alebo macOS. Teda každá aplikácia, ktorú na mobile používate, či každý program, ktorý v počítači spúšťate je druh softvéru.

Jedinečný softvér, vytvorený slovenskými vedcami

Aj na Slovensku už je bežné, že je tu veľa vedcov, ktorí sa zaoberajú IT svetom a rôznymi inováciami. Snažia sa tak prísť na nové spôsoby, ako zlepšovať a zjednodušovať niektoré aplikácie či programy. Niekedy to nie je ľahká robota, no slovenským vedcom sa len pred nedávnom podaril husársky kúsok. Slovenskí vedci vytvorili totiž unikátny softvér, ktorý dokáže hľadať lieky alebo testovať výrobky od firiem ako je Apple či Nike. Je to určite veľmi dobrá správa o Slovensku, pretože tento softvér sa dostal pomerne rýchlo do sveta a rozširuje sa ďalej a ďalej. Pre príklad, ako tento softvér pomohol v praxi uvediem Mateja Tótha. Ak ho niekto z vás nepozná, je to slovenský atletický reprezentant, ktorý získal zlatú medailu na olympiáde v meste Rio de Janeiro, no krátko potom bol obvinený z dopingu. Tento nový software však potvrdil, že Matej Tóth nijako nedopoval, nijako si nepomáhal a snažil sa hlavne silou vlastnej vôle, a tak mu atletická federácia opäť dovolila pretekať. Tuto je vlastne aj príklad, ako dokážu počítače a všeobecne prístroje nielen v odbore IT pomáhať všetkým ľuďom na svete. So stále novými a novými inováciami rastie vo sveta aj konkurencia, ale aj možnosti ako vyvinúť niečo nové. Presne tohto sa chytili slovenskí vedci a vymysleli tak niečo unikátne.

Ak ťa zaujímajú informačné technológie, ale aj technológie všeobecne, neboj sa chytiť šance a vymysli aj ty niečo nové. Nikdy nevieš, kedy tvoj nápad môže obletieť svet.